Kwas hialuronowy, czyli jak cieszyć się zdrowiem i pięknem przez wiele lat.

Dzisiejszy post chciałabym poświęcić kwasowi hialuronowemu który, 
moim zdaniem, zasługuje na większą uwagę, ze względu na jego istotę w ludzkim organizmie.

Podstawowe informacje:
Kwas hialuronowy to rodzaj polisacharydu, czyli oznacza to, iż jest cukrem złożonym. Te zaś stanowią istotną rolę w procesie budulcowym i zapasowym wszystkich organizmów żywych, tak więc Nas – ludzi – również to dotyczy. :) Więcej na temat biozgodności kwasu hialuronowego i jego pozyskiwania znajdziecie tutaj: http://www.tourmedica.pl/blog/jak-dziala-kwas-hialuronowy/Gdzie znajdziemy kwas hialuronowy?


W skórze:

Sam kwas jest związkiem, który wiążę wodę w skórze właściwej (warstwa skóry znajdująca się pod naskórkiem. Ma 2 mm grubości u ludzi)a dokładniej: jest składnikiem macierzy międzykomórkowej tej warstwy. Pewnie większa część z Was nie raz spotkała się ze stwierdzeniem, iż "Młodsza skóra, ma w sobie więcej kwasu hialuronowego niż ta starsza. - Dlaczego? Otóż, z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje, a czym go mniej, tym mniej elastyczna jest Nasza skóra. Pojawiają się coraz to głębsze zmarszczki.Warstwa właściwa zaczyna tracić zdolność wiązania wody, a jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać ze sobą aż 250(!) cząsteczek H2O.

Co możemy zrobić?
Warto zaopatrzyć się, w sklepie z naturalnymi kosmetykami (ZSK, Biohemia Urody itd.),w kwas hialuronowy o bezpiecznym stężeniu i dodawać go do kremów do ciała, rąk, maseczek do twarzy albo tworzyć (z odpowiednią wiedzą!) własne produkty do pielęgnacji. Możemy również udać się do lekarza medycyny estetycznej na wykonanie zabiegu wypełniania kwasem. Jednakże są to kosztowne zabiegi, a trzeba pamiętać o tym, że efekt nigdy nie jest trwały, ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób wchłania się.


W stawach:

Jest to główny składnik płynu stawowego, który ma tu bardzo duże znaczenie, ponieważ odpowiada za smarowanie powierzchni stawowych, lepkość mazi, odżywianie chrząstki, a także jest buforem mechanicznym chroniącym komórki przed zgniataniem. Jak sami widzicie, nie tylko Naszej skórze potrzebny jest kwas hialuronowy! Jak wspomniałam wcześniej – z wiekiem mamy go coraz mniej – dlatego, znając jego funkcje, nie trudno zorientować się, co jest jedną z przyczyn, różnych dolegliwościktóre nierzadko przypisujemy ludziom w podeszłym wieku.

Co możemy zrobić?
W tym przypadku już zdecydowanie nie możemy działać na własną rękę. Jeśli mamy dolegliwości związane z artretyzmem czy reumatyzmem, warto przedyskutować ze swoim lekarzem terapię kwasem hialuronowym, 
która mogłaby zrekompensować naturalną utratę HA. Mamy dwie opcje – zastrzyki bądź tabletki. Kwas zadziała tu przeciwzapalnie i będzie chronił stawy przed ścieraniem się.W gałce ocznej:

Współtworzy tkankę łączną, film łzowy i ciało szkliste.
Co to dla Nas oznacza? A to, że czym mniej kwasu, tym większa predyspozycja do podrażnienia oka, szczególnie gdy nosimy soczewki kontaktowe. Dlatego tak bardzo zwraca się uwagę na nawilżanie oczu, podczas ich używania, a także kiedy nosimy zwykłe okulary, spędzamy wiele czasu przed monitorem, wykonujemy pracę, która wymaga dużego wysiłku od Naszych oczu, albo (jak to w moim przypadku) cierpimy na zespół suchego oka.

Co możemy zrobić?
Aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, wymyślono płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu zawierające sól kwasu hialuronowego. Łagodzą one podrażnienia, dzięki czemu nie czujemy dyskomfortu. Na rynku znajdziemy masę produktów tego typu, o bardzo dużej rozpiętości cenowej, także każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam szukać w aptekach i niektórych drogeriach kosmetycznych.


Podsumowując:

Tym postem, chciałam uświadomić Wam, jak ważny dla Naszego organizmu jest kwas hialuronowy i nakłonić do zwrócenia większej uwagi na odpowiedni stopień nawilżenia nie tylko Naszego ciała, ale także stawów i oczu. Jeśli chcecie cieszyć się piękną skórą i zdrowiem przez długi czas, to powinniście zastanowić się nad tym,  co jeszcze możecie zrobić dla siebie, aby na starość nie mieć do nikogo pretensji, iż macie o dwie zmarszczki za dużo, albo że coś Was łupie w kręgosłupie. :)

Oczywiście, jestem bardzo ciekawa Waszego zdania 
na temat kwasu hialuronowego i jego działania!
Dajcie znać w komentarzach! :)

Komentarze

  1. Fajny wpis :) Kwas hialuronowy to chyba obecnie jeden z najbardziej popularnych preparatów przeciwko starzeniu się skóry, jednak dla najlepszych efektów trzeba go używać regularnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Każdy komentarz będzie mile widziany. W blogowaniu to właśnie Nasza interakcja jest najlepsza. :)