ZAINSPIRUJ SIĘ TED'em: Szczęście i wdzięczność.

W poprzednim poście (tutaj) tłumaczyłam Wam jak silnie ze sobą związane są wdzięczność i szczęście. I, że bez wdzięczności nie jesteśmy w stanie być szczęśliwymi ludzi w pełni, a Nasze zadowolenie jest wtedy mocno zachwiane. 

Pisałam też o ćwiczeniu, prostym i przyjemnym, które warto wykonywać jeżeli chcemy cieszyć się życiem i czerpać z niego to co najlepsze.  Prosiłam Was o to abyście wykonywali je przynajmniej przez tydzień. Jeżeli mimo przeczytania posta, nie chcieliście zaangażować się w swoje szczęście i do dziś nie spróbowaliście - mam dla Was dwa bardzo inspirujące TED'y, które (mam nadzieję), Was przekonają. 

Ci z Was, którzy każdego dnia wykonują Listę Wdzięczności, również powinni je obejrzeć, bo zapewne mogą być sporą dawką motywacji do dalszego działania. 
Tak jak to było w moim przypadku. :)

Ruszamy!

1. David Steindl-Rast: Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny.
  (po kliknięciu na zdjęcie, przeniesie Cię do strony z wystąpieniem)


Poniżej podaję parę najistotniejszych zdań z tego filmu:

"Wszyscy znamy ludzi, którym szczęście nie sprzyja, na których miejscu nie chcielibyśmy się znaleźć, a jednak są szczęśliwi. Emanują szczęściem. Jesteście zaskoczeni. Dlaczego? Bo są wdzięczni. To nie szczęście czyni nas wdzięcznymi. To wdzięczność czyni nas szczęśliwymi. "

"Nie możemy tylko czasami czuć wdzięczności. Możemy żyć z wdzięcznością. Życie przepełnione wdzięcznością, to jest coś. Jak można tak żyć? Uświadamiając sobie, że każda chwila została nam dana. To dar. Nie zapracowałeś na nią. Nie stworzyłeś jej w żaden sposób. Nie możesz zyskać pewności, że będzie ci dana kolejna, a jednak to najwartościowsza rzecz, która nam może zostać dana. Ta chwila i wszystkie związane z nią możliwości."

"Każda chwila to nowy dar. Jeśli tracisz okazję w tym momencie, zyskasz kolejną, a potem jeszcze jedną. Możemy z niej skorzystać albo ją przegapić. Jeśli z niej skorzystamy,znajdziemy klucz do szczęścia. Ujrzyjcie klucz do szczęścia we własnych dłoniach."

" Nawet, gdy życie stawia nas przed czymś potwornie trudnym, możemy stanąć na wysokości zadania i zareagować na nadarzającą się okazję. Nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Kiedy się temu przyjrzycie, doświadczycie tego, zrozumiecie, że najczęściej otrzymujemy okazję do radości. Przegapiamy ją, bo pędzimy przez życie i nie przystajemy, by ją dostrzec."

"Jak każdy z nas może znaleźć sposób, by żyć z wdzięcznością,nie czuć jej tylko raz na jakiś czas, ale być wdzięcznym w każdej chwili? (...) Pędzimy przez życie. Nie zatrzymujemy się. Przegapiamy okazje, bo się nie zatrzymujemy. Musimy się zatrzymać. Wyciszyć.Musimy wbudować znaki stop w nasze życie."

"Ludzie zyskują świadomość, że wdzięczny świat jest światem szczęśliwym i wszyscy mamy szansę, zatrzymując się, rozglądając, działając, by go zmienić. uczynić szczęśliwszym. Mam nadzieję, że tak się stanie i że ta prelekcja przyczyni się do tego,że zechcecie tak żyć. Zatrzymajcie się, popatrzcie, działajcie."


2. Dan Gilbert: Zaskakująca nauka o szczęściu.
(po kliknięciu na zdjęcie, przeniesie Cię do strony z wystąpieniem)W tym wystąpieniu dowiemy się, że każdy z Nas posiada "psychologiczny system odpornościowy", który sprawia, że możemy odczuwać szczęście nawet wtedy kiedy coś nie idzie po Naszej myśli. Dan Gilbert udowadnia, że powodzenie w realizacji celów i marzeń nie jest odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia, i że bardzo często przeceniamy różnicę między wizjami przyszłości.

Najważniejsze, podsumowujące słowa filmu: 
"...Nasze troski i tęsknoty są do pewnego stopnia rozdmuchane, 
bo sami umiemy wytworzyć to, za czym wciąż gonimy, wybierając doświadczenie."

Przytoczone są tu bardzo ciekawe eksperymenty i myślę że warto obejrzeć prelekcję chociażby ze względu na nie same, od tak, dla rozrywki. 


Poczuliście powiew motywacji i inspiracji?
TED'y dały Wam trochę do myślenia? :)
Dajcie koniecznie znać! 

Przesyłam Wam mnóstwo dobrej energii i siły do zmian!
Paulina.

Komentarze